Ekologické pěstování: Jak dosáhnout skvělých výsledků bez minerálních hnojiv a pesticidů
Při pěstování rostlin je stále důležitější minimalizovat negativní dopady na životní prostředí. Jedním z klíčových prvků ekologického zemědělství je snaha nepoškozovat půdu nadměrným používáním minerálních hnojiv a chemických pesticidů nebo herbicidů. Je možné dosáhnout skvělých pěstitelských výsledků bez těchto látek? Odpověď zní jednoznačně ano! Následující rady vám ukážou, jak pěstovat ekologicky a dosahovat bio kvality.
Proč používat organická hnojiva?
V přírodě se rostliny živí odpadlými listy a rostlinnými zbytky, které se stávají potravou pro další generace rostlin. Avšak na polích, kde se sklízí úroda, jsou tyto živiny odebírány z půdy a musí být doplňovány pomocí hnojení. V minulosti byla pro tento účel běžně využívána chlévská mrva, bohatá na fosfor, dusík a draslík.
S rozvojem průmyslových hnojiv se zemědělství změnilo. Zemědělci začali používat minerální hnojiva, známá také jako NPK hnojiva, která obsahují živiny v rychle vstřebatelné formě solí. Rostliny tyto živiny přijímají okamžitě, bez nutnosti jejich předchozího zpracování mikroorganismy. Tím se stala minerální hnojiva velmi účinná a umožnila pěstovat rostliny na místech s extrémní neúrodností půdy nebo dokonce bez půdy (hydroponie).
Nicméně vysoká efektivita minerálních hnojiv nese sebou závažnou nevýhodu. Nadměrné používání těchto hnojiv vytváří nepříznivé prostředí pro půdní organismy a narušuje přirozené procesy v půdě. Proto se ekologicky uvědomení pěstitelé snaží najít způsoby, jak pečovat o rostliny bez poškození půdy a důležitých půdních organismů.
Patero ekologického zemědělce
-
Používejte úrodný substrát s vysokým obsahem organické hmoty: Organická hmota, tedy zemřelé rostlinné a živočišné zbytky, je klíčem k životaschopné půdě. Pro organické zemědělství jsou vhodné substráty jako Biobizz All-Mix, Guanokalong Complete nebo Bio Canna Terra.
-
Obohacujte půdu prospěšnými mikroorganismy: Jednou ročně, ideálně na jaře, přidejte do půdy užitečné mikroorganismy. Žížalí humus (Biobizz Worm Humus) nebo kompostový "čaj" (například Biotabs PK Booster Compost Tea) obsahují velké množství půdních mikrobů.
-
Používejte certifikovaná organická hnojiva a aditiva: Pouze taková hnojiva zajistí, že výroba a používání splňují přísné normy a nepoškozují půdu. Můžete také využít domácí vermikompostér.
-
Omezte používání minerálních solí: Držte se doporučených dávek uvedených na etiketách. Nadměrné množství minerálních hnojiv může poškodit půdní ekosystém.
-
Zapomeňte na chemické herbicidy a pesticidy: Tyto látky ničí prospěšné mikroorganismy v půdě. Místo toho zvolte biologickou ochranu rostlin.
Biologická ochrana rostlin
Škůdci, nemoci a plísně mohou ohrozit rostliny ve vaší zahradě. Mnozí pěstitelé se nechají unést snadnou cestou a sáhnou po chemických postřicích
Radíme s výběrem produktů
- Jaký je rozdíl mezi hnojivy pro růst a květ?
- Které živiny rostliny nejčastěji postrádají a jak tomu předcházet?
- Jak pěstovat s pomocí organických hnojiv a využít biologickou ochranu rostlin
- Fulvové a huminové kyseliny zlepší příjem živin a kondici rostlin
- Pěstujeme bio s organickými hnojivy a substráty
- Substráty a hnojiva – co byste o nich měli vědět
- Jak vybírat hnojiva na outdoor pěstování?
- Torus Hydro perfectpH, revoluce v úpravě pH